چگونه فایل اتوکد از دست رفته را بازیابی کنیم؟

گاه ممکن است به علت یک اشتباه ترسیمات فایل اتوکد خود را از دست داده باشید. مثلا تمام و قسمتی از ترسیمات پاک شده باشد و پس از ذخیره کردن، فایل بسته شود و دیگر به ترسیمات خود دسترسی نداشته باشید. و یا ممکن است تغییرات خود را در فایل اتوکد ذخیره نکرده باشید و به علت یک خطا، قبل از آن که تغییرات خود را ذخیره کرده باشید، ناگهان برنامه ی اتوکد بسته شود. همچنین امکان دارد، فایل پاک شده باشد و امکان بازیابی آن از سطل بازیافت سیستم عامل شما وجود ندارد، و یا حتی روی یک حافظه ی خارجی مانند یو اس بی فلش کار شده باشد و به اشتباه با فرمت کردن تمام اطلاعات پاک شده باشد! در چنین شرایطی فایل پشتیبان (با پسوند Bak) هم دیگر به کار شما نمی آید، چون تفاوتی با فایل اصلی شما که اطلاعات آن از دست داده شده ندارد و یا آن هم همراه فایل از دست رفته.

اما ناامید نشوید! هنوز یک شانس برای بازیابی فایل شما و برگرداندن زحمات شما ممکن است وجود داشته باشد!

حقیقت آن است که برنامه ی اتوکد در فواصل معین زمانی از فایل های شما به صورت خودکار فایل پشتیبان می سازد. مدت زمان پیش فرض این ذخیره ی خودکار، در هر 10 دقیقه است که مقدار آن در بخش ذخیره خودکار “Autosave” از پنجره ی “Open and save” در تنظیمات اتوکد (Options) مشخص می شود.

بازیابی فایل اتوکد و ذخیره

تنظیم فاصلی زمانی و پسوند ذخیره خود کار اتوکد

 

در ادامه دو روش برای برگرداندن فایل های اتوکدی که به صورت ناگهانی از دست داده اید ارائه می شود.

بازیابی فایل اتوکد به صورت دستی

با هر بار ذخیره ی دستی فایل های ذخیره شده به صورت خودکار معمولا پاک می شوند. اما چنانچه بخواهید ذخیره های خودکار را که قبلا در کامپیوتر شما ذخیره شوند، باید به فولدر ذخیره ی موقت فایل های اتوکد خود مراجعه کنید. این مسیر در پنجره ی Files در تنظیمات (Options) اتوکد مشخص شده است و در نسخه های اخیر آن بدین شرح است:

C/Users/Your-user-name/appdata/local/temp

Your-user-name نام کاربری شما در آن دستگاه است.

محل ذخیره ی فایل های ذخیره ی خودکار اتوکد

محل ذخیره ی فایل های ذخیره ی خودکار اتوکد

 

با مراجعه به این آدرس در کامپیوتر خود، می توانید فایل های ذخیره شده توسط اتوکد به صورت خودکار را با پسوند sv$ مشاهده کنید. چنانچه تعداد فایل ها زیاد است و نمی توانید فایل مورد نظر خود را بیابید، توصیه می کنیم با کلیک راست فایل ها به ترتیب تاریخ مرتب کنید تا بر اساس زمان تخمینی ذخیره شدن، فایل خود را پیدا کنید. درنهاید پسوند sv$ را به DWG تغییر دهید و توصیه می شود با دستور Recover فایل خود را باز کنید.

نکته 1: چون این شاخه معمولا به صورت مخفی است، قابلیت نمایش ایل های مخفی در بخش Folder options از تنظیمات ویندوز شما باید فعال باشد.

نکته 2: پسوند فایل های روی کامپیوتر شما بر اساس تنظیمات Folder options ویندوز باید قابل نمایش باشد.

بازیابی فایل اتوکد با Drawing Recovery Manager

از نسخه ی 2006 اتوکد، دستور Drawing Recovery Manager به اتوکد افزوده شد تا بدون روش دستی، بتوان فایل های ذخیره شده به صورت خودکار را به غیر از روش دستی بازیابی کرد. این روش عمدتا در مواردی کاربرد دارد که برنامه ی اتوکد به صورت ناگهانی و بدون آن که تغییرات را بر روی فایل ذخیره کردید بسته شود، و یا کامپیوتر یا لپ تاپ شما به صورت ناگهانی خاموش شود.

برای استفاده از این دستور کافی است عبارت DRAWINGRECOVERY را در خط فرمان تایپ کنید و یا در منوی File ، بخش  Drawing utilities  و سپس Drawing Recovery Manager را انتخاب کنید. لیستی از ذخیره های خودکار فایل هایی که به صورت ناگهانی بسته شده اند به شما نمایش داده می شود که می توانید فایل مورد نظر خود را انتخاب کنید و سپس آن را مجددا ذخیره کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید